Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Başkanıydı. Annesi İsmet Hanım, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Sargıdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri mütehassısı evet. Eksperlik sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle müşterek Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Midi Maşrık Fen Üniversitesi Mütevelli Kurul Saksıkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları dâhilin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Müesses’nun ilk resi beyı olarak fariza aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde faiköğretimde okullaşma nispetında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur kafaladı. Ilmî yayınlarda da vahim çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Keyif Örgütü’nün yapıunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Keyif Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devir, Dümen Kuruluna da iki devir riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 yılında kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca resi bey ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirimlik bilimleri vadiında çok skorda bilimsel makalesi, mecelle kesimü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Pasış, Hak ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birbir hayli devletin resi beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en faik nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve katı çok millî büyüklenme Doğramacı’evet en ömre bedel ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Majör Millet Meclisi namına Mutluluk Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 almanak dirlikı çocuklara, torlaklere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla evveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın katı çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu katkılarla dirimlik, eğitim ve ilim dâhilin yarattığı kurumlarla hep biçimırlanacaktır.

Related posts

Leave a Comment